Pavla Břínková

Umělecký  životopis

Pavla Břínková (nar. 15. 9. 1949) patří k nejvýznamnějším osobnostem hudebně dramatického žánru - klasické operety a muzikálu.
Umělecké sklony a pěvecké nadání jevila již v dětství, např. už v pěti letech nahrávala s K. Högrem pohádky v Supraphonu, chodila do Dismanova rozhlasového dětského souboru, v osmi letech přešla do Kűhnova dětského sboru.

Vystudovala Státní konzervatoř v Praze v oboru operní zpěv. V šestém ročníku prošla úspěšně konkurzem v Hudebním divadle v Karlíně a svou kariéru odstartovala hlavní rolí Márie v americkém muzikálu West Side Story. V tomto divadle přijala stálé angažmá a prožila zde 21 let. Za tu dobu vytvořila přes 50 velkých a hlavních rolí. Diváci po celé republice ji znají jako Adélu v Netopýru, Helenu v Polské krvi, Rose Marii, Hortensii v Plesu v opeře, Denisu v Mam´zelle Nitouch, Magnolii v Lodi komediantů, Laurey v Oklahomě, Lízu Doolitlovou v My Fair Lady atd. Ve všech rolích uplatnila svůj technicky brilantně zvládnutý hlas, vyzrálé herectví, temperament i taneční nadání.

V r. 1980 absolvovala s úspěchem a oceněním pěveckou stáž v italské Sieně na Accademii Chiggiana. Po odchodu ze stálého angažmá v Hudebním divadle v Karlíně v roce 1991 (hromadné porevoluční propouštění novým ředitelem, který se následně zastřelil) hostovala na mnoha jiných divadelních scénách, např. v Národním divadle v Brně, kde opakovaně získávala cenu diváků pro nejoblíbenějšího herce, v Moravském divadle v Olomouci aj. K dosavadním rolím přibyly další, např. Sylva v Čardášové princezně, Hraběnka ve Vídeňské krvi nebo Hana Glawari ve Veselé vdově.
Hlas Pavly Břínkové zní velmi často na rozhlasových vlnách a televizní diváci ji mohli vidět dříve v různých hudebně zábavných programech, např. ve čtyřech dílech Televarieté, v Karnevalech v operetě, v Čajích s Vladimírem Brázdou, Hybššarádě, Abecedě atd. Dvakrát byla pozvaná do německého televizního programu Ein Kessel Buntes. Zpívala i hrála v záznamech operetních představení, např. v Čardášové princezně, v Noci v Benátkách aj. V populárním dvanáctidílném seriálu "Náhrdelník" propůjčila svůj hlas herečce Libuši Šafránkové.

Pavla Břínková má na svém kontě 12 samostatných pěveckých recitálů vydaných na zvukových nosičích, což je v tomto nekomerčním a menšinovém žánru jistě rekordem v ČR. Nejznámější z nich jsou:
Kouzelný svět operety
Chtěla bych tančit jen
Volám, čekám, věřím...
Sváteční
Dárek
Láska v operetě

(včetně německé jazykové mutace Liebe in der Operette - s velkým úspěchem pro německé publikum)

Na mnoha dalších albech se podílela (např. Polská krev, Vinobraní, Noc v Benátkách, Perličky české operety, Vás ženy jsem líbal rád...). Za většinu těchto titulů jí byla udělena ZLATÁ DESKA.

Vedle divadelní práce se celý život věnuje i koncertní činnosti. Spolupracovala se špičkovými orchestry ČR a filharmoniemi: Filharmonií B. Martinů ve Zlíně, orch. Václava Hybše a Felixe Slováčka a řadou dalších. Se svými pěveckými recitály procestovala opakovaně celou republiku. Stejně tak až dosud účinkuje s tenorem Janem Ježkem (Hudební divadlo Karlín) ve společných recitálových pořadech:
Muzikálové hity
Kouzelný svět operety a muzikálu
Láska v operetě a muzikálu

Do dnešních dnů účinkuje ve čtyřech hudebních inscenacích Hudebního divadla v Karlíně
a v Plzeňském divadle v inscenaci Čardášova princezna.

Od r. 1997 se také věnuje pedagogické činnosti - učí mladé adeptky pěvecké technice, výrazu i jevištnímu projevu, což je její velký a zodpovědný koníček. Za své vynikající umělecké výkony v hudebním divadle v Karlíně byla ve svých 37 letech jmenovaná Zasloužilou umělkyní.
V roce 2007 získala Cenu Thálie v kategorii Opereta - Muzikál, ostatní hudebně dramatické žánry za roli kněžny Anhildy v Čardášové princezně na jevišti Hudebního divadla v Karlíně.
A dvakrát také získala cenu Českého literárního fondu za významné úspěchy v umělecké práci.
V roce 1996 byla vydána její autorské kniha Taková jsem já, která mapuje její uměleckou kariéru včetně soukromého života a je současně motivací pro zájemce o tento hudebně dramatický obor.
Řízením osudu se po mnoho let umělecky angažovala v dnešním Zlínském kraji (1987-2004). Účinkovala každoročně a opakovaně na stěžejních a reprezentativních akcích tehdejšího
JZD AK Slušovice. Od května do října každoročně opakovaně vystupovala v Lázeňském divadle Luhačovice pro lázeňské pacienty a hosty, a to 30 let především na vyžádání a zájmu těchto lázní. Se zlínskou filharmonií Bohuslava Martinů vydala 3 tituly na CD a vystupovala na desítkách společných vystoupená včetně Vánočních koncertů ve Vinohradském divadle v Praze a dalších městech.
Díky celoživotním vynikajícím uměleckým výkonům Pavlu Břínkovou především pořadatelé v mnoha městech ČR začali nazývat Královnou české operety a muzikálu.
Její uměleckou "pouť životem" zdokumentoval také televizní pořad 13. komnata Pavly Břínkové (2010).
Odkaz zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/209562210800038/

George King